Září - Pojďte s námi, kamarádi
Říjen - Podzim čaruje barvami
Listopad - Putování se skřítkem Listáčkem
Prosinec - Kouzelné zvonění
Leden - Krajkové malování paní Zimy
Únor - Zimní snění
Březen - Travička zelená
Duben - Duhová houpačka
Květen - Tajemná říše květů (Kvítečkov)
Červen - Cestování za slunečním paprskem
1. Pozdrav, popros, poděkuj.
2. Semafor:
- červená - mlč a naslouchej
- oranžová - domlouvej se u stolečku ( v pracovní skupince)
- zelená - volně se domlouvej a povídej, s kým chceš.
______________________________________________________
AKTUÁLNĚ:
Vážení rodiče, z rozhodnutí Vlády ČR máme od 1. 3. 2021 uzavřenou i přípravnou třídu.
Na webové stránky naší třídy budu ukládat týdenní úkoly pro děti. Děkuji Vám za spolupráci a poprosím Vás o zasílání fotografií z plnění těchto úkolů - budu zde instalovat foto nástěnky. TB
Odkaz na vyjádření ředitele školy (klikněte zde ♥)
Trénujeme správné držení tužky.
Vezmi palec - ukazovák, zob, zob a máš zobák.
Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
TŘÍDNÍ ZPRAVODAJ ŠR 2020/2021
Únor - Zimní snění
Týdny od 8. do 19. 2. 2021
Těmito dvěma týdny nás provázela pohádka O Palečkovi. Děti si pohádku vyslechly, podle obrázků ji převyprávěly, nakreslily a na její téma plnily spoustu úkolů v pracovním sešitě i mimo (rytmizování, počítání slabik, grafomotorická cvičení, rozlišování hlásek, synonyma, geometrické tvary, třídění předmětů, pohybové chvilky, překážková dráha, hudební a jazykové chvilky, nácvik písničky a tanečku "Vrabec a sýkorka"...).
Týden od 1. do 5. 2. 2021
Jarní prázdniny
Leden - Krajkové malování paní Zimy
Týden od 25. 1. do 29. 1. 2021
Koncem 1. pololetí nás provázeli SNĚHULÁCI, kterým se u nás zalíbilo. Zpívali jsme, recitovali, rytmizovali a protahovali jsme se. Rozvíjeli jsme svoji paměť, sluch i oči, motoriku a koordinaci pohybů ve spojení se zpěvem či básničkou. Děti si pak domů odnesly "POLOLETNÍ POCHVALU". Přejeme Vám krásné pololetní (29.1.) a jarní prázdniny (1. - 5.2.).
Od 8.2. se na Vás
opět těšíme ve škole ♥.
TB + GB + MŠ
POLOLETNÍ POCHVALA ♥:
ŽÁCI SE PŘIPRAVUJÍ NA VSTUP DO PRVNÍ TŘÍDY:
Týdny od 11. 1. do 22. 1. 2021
S napadlým sněhem nás navštívili páni Sněhuláci. Naučili nás básničky, písničky, řešili jsme s nimi zimní hádanky na procvičení pusinek. Cvrnkali jsme papírové koule po vytýčené dráze a v moři plném ker jsme si hráli na lodě v mlze. Sněhuláci nám povídali o Eskymácích a děti vyzdobily krásné rukavice, aby Eskymákům nebyla zima. Vyrobili jsme sněhuláky ze sněhu i z kosmetických tamponků.
SNĚHULÁČEK
První koule veliká, druhá trochu menší,
třetí koule maličká, na sebe se věší.
Napícháme knoflíky, jako černé uhlíky.
Oči, pusu, z mrkve nos, větší, nežli nosí kos.
Dáme metlu do ruky, na holky a na kluky.
A na hlavu plecháček, už je tu sněhuláček.
SNĚHULÁK
Sněhulák, bílý pán, ze sněhu je udělaný,
sněhulák, bílý pán, ze sněhu je udělán...
Týden od 4. 1. do 8. 1. 2021
S radostí jsme se v novém roce zase setkali v přípravné třídě. Povídali jsme si o tom, co jsme prožili, o dárečcích, o našich rodinách. Děti se seznámily s novými hračkami a hrami, které jim Ježíšek nadělil ve třídě pod stromeček. Dále jsme se seznamovali s vánočními tradicemi - tradici tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara - K + M + B. Zpívali jsme o nich písničku, malovali jsme je, psali K + M + B na tabulky fixou. Užili jsme si také prvního sněhu a děti s paní vychovatelkou postavily pořádného sněhuláka ♥.
Zpívánky - My tři králové (klikni ♥)
K + M + B
My tři králové jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
My jsme k vám přišli z daleka...
Ukázka školní práce dětí
Prosinec - Kouzelné zvonění
Týden od 14. 12. do 18. 12. 2020
Dárkové "bonbony" v našem adventním kalendáři prořídly, a tak jsme na vlastní oči viděli, jak moc se nám přiblížily toužebně očekávané Vánoce. V tomo týdnu si ještě poslední děti ustříhly svoje překvapení a "kouzelné zvonění" se nám rozléhalo ze všech stran. Povídali jsme si o tradicích, některé jsme si vyzkoušeli, vytvořili jsme pojmovou mapu, četli jsme si, koukali na vánoční pohádky a také jsme pracovali v pracovním sešitě, protahovali svá tělíčka i jazýčky v pusinkách, hráli na rytmické nástroje, recitovali a zpívali vánoční koledy. Děti si vyrobily "vánoční voničky" z pomerančů a koření hřebíčku. Nádherně nám zavoněly celou třídu, a pak hned domovy, kam si je děti odnesly. Poslední školní den roku 2020 jsme po obědě zažili velké překvapení. Než jsme se vrátili z jídelny, Ježíšek nám po stromeček nadělil dárečky.
Stojí vrba košatá
Stojí vrba košatá - hej - haj - koleda, na ní koza rohatá - hej - haj - koleda.
Přišel za ní kmotr vlk - hej - haj - koleda, natahuje na ni krk - hej - haj - koleda.
Paní kmotra, pojď dolů - hej - haj - koleda. A já dolů nepůjdu - hej - haj - koleda.
Ty máš ostrý zubiska - hej - haj - koleda. Tatáh bys mi kúžiska - hej - haj - koleda.
Z jedné strany chvojka
/: že se Kristus Pán narodil, aby každý věděl.:/
Týden od 7. 12. do 11. 12. 2020
Ve vzduchu je cítit sníh, severák pofukuje a zdálky je slyšet andělské zvonění.
Andělíčky jsme vytvářeli, kreslili i modelovali. Z papírových proužků jsme lepili vánoční řetězy na stromeček a sítě v šatně přípravné třídy. Na pokračování čteme příběhy ježečka Dupálka. Jeho, a všechna zvířátka, čeká příchod zimy. Protahujeme se, hrajeme na rytmické nástroje, procvičujeme pusinku pro správné mluvení, pracujeme v pracovním sešitě a také si hrajeme.
FOUKÁ, FOUKÁ
Fouká, fouká, bílá je louka,
zima je pejskovi, ke kamnům kouká.
Sněží, sněží, mráz kolem běží,
zima je pejskovi, u kamen leží.
Sněží, sněží, mráz kolem běží,
zima je kočičce, hřbet se jí ježí.
Fouká, fouká, bílá je louka,
zima je kočičce, u kamen mňouká.
Přeji Vám, za náš celý pedagogický tým, krásný víkend a slavnostní 3. adventní neděli.
Táňa Brhlíková
Týden od 30. 11. do 4. 12. 2020
Tímto týdnem nás provázely čertovské úkoly.
Čertíkům jsme záplatovali košile, oblékali jsme je do kožíšků, dokreslovali jsme jim obličeje podle jejich nálady... Do třídy nám přišla malá čertice s košíčkem plným voňavých perníčků. Naučili jsme se básničku o Mikuláši a Čertovi.
Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš, přišel s čertem na koláč.
Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš, přinesl nám zimní čas.
Když Mikuláš naděluje, Čertík za ním poskakuje.
Čerte, Čerte, chlupatý, nechej pytel za vraty.
Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
Los rozhodl, který den děti budou obdarovány "bonbónkem" z adventního kalendáře. Jaké překvapení se v něm ukrývá, to je zatím tajemství. První děti už ho ale znají...
Přeji Vám, za náš celý pedagogický tým, krásný víkend a slavnostní 2. adventní neděli.
Táňa Brhlíková
Listopad - Putování se skřítkem Listáčkem
Týden od 23. do 27. 11. 2020
V tomto týdnu jsme se skřítky Podzimníčky navštívili Modrou ulici. Nejen, že v ní najdete všechny domy krásně modré, ale některé z nich mají zálibu v ranním pobíhání zahradou. O jednom takovém jsme se naučili básničku. Vytvořili jsme si také domečky a naši Modrou ulici si vystavili v šatně.
UKÁZKA ŠKOLNÍ PRÁCE DĚTÍ
Týden od 18. do 20. 11. 2020
Po měsíční pauze jsme se zase sešli v přípravné třídě. Děti byly ze samého těšení se moc hodné a hrnuly se do veškeré práce, kterou měly nachystanou. Povídali jsme si o tom, co jsme za ten uplynulý měsíc všichni prožili. Prohlédli jsme si pracovní sešity s vypracovanými úkoly i další obrázky a práce. Osvěžili jsme si jména spolužáků a kamarádů, přece jen jsme se dlouho neviděli. Zopakovali jsme si geometrické tvary. Vypracovali jsme pracovní list a děti z geometrických tvarů vytvořily obrázek. Práce si můžete prohlédnout na nástěnce v šatně přípravné třídy.
Se skřítky Podzimníčky jsme začali práci na nové téma, pohádku Čert a Káča. Děti si pohádku vyslechly, a pak se ji podle obrázků snažily převyprávět. Další čertovské úkoly na nás čekají...
Zpívaná pohádka Čet a Káča (Klikni ♥)
Týden od 9. do 13. 11. 2020
DOMÁCÍ PRÁCE DĚTÍ
Skřítkové Podzimníčci patří do krásného podzimního povídání podobného pohádkám. A v pohádkách se dějí neuvěřitelné věci. Tak se stalo, že se skřítkové začali kamarádit s geometrickými tvary. S kulaťoučkým panem kruhem, hranatým panem čtvercem, hranatým a podlouhlým panem obdélníkem a špičatým panem trojúhelníkem.
Kruh (klikni ♥)
Čtverec (klikni ♥)
Trojúhelník (klikni ♥)
Obdélník (klikni ♥)
Přeji Vám krásné dny v plném zdraví a podzimní pohodě. Táňa Brhlíková
Týden od 2. do 6. 11. 2020
DOMÁCÍ PRÁCE DĚTÍ
Vážení rodiče, milé děti, podzim vstoupil do měsíce listopadu, kdy nás prací budou provázet SKŘÍTKOVÉ PODZIMNÍČCI. Jedním z nich je náš dobrý známý skřítek LISTÁČEK. Poslechněte si dnešní příběh.
Skřítky Podzimníčky většinou nevidíme. Skrývají se mezi listy a chvilku neposedí. Dovádějí, létají na listech, jsou to neposedové (VZPOMEŇ SI NA CVIKY, KTERÝMI SE VE TŘÍDĚ PROTAHUJEME A NĚJAKÉ Z NICH SI ZACVIČ S RODIČI. ZKUS PĚKNĚ POČÍTAT NEBO ZAZPÍVAT DO RYTMU).
Skřítci si s podzimním větrem často zpívají jeho písničku. Pojďte se jednu takovou s nimi zanotovat.
(Klikni ♥ - Skřítci Podzimníčci)
Milí skřítci Podzimníčci,
ze stromů už padá listí.
Už chystáte na zimu
lístečkovou peřinu.
La - la - la - la - la - la - la,
la - la - la - la - lalala.
(POSLECHNI SI OPAKOVANĚ PÍSNIČKU A ZKUS SI JI ZAZPÍVAT SE MNOU. KDYŽ SI OD MAMINKY PŮJČÍŠ DVĚ VAŘEČKY, MŮŽEŠ SI NA NĚ ZAHRÁT JAKO NA OZVUČNÁ DŘÍVKA.)
Skřítkové jsou zvědaví a zajímá je všechno, co kolem sebe vidí. Všimli si stop lidských bot v mokré hlíně. Vzorek se jim zalíbil. (VYTVOŘTE PRO SKŘÍTKA VLASTNÍ STOPU. STR. 44 V PRACOVNÍM SEŠITĚ.)
Aby se skřítkové lépe vyznali v našem světě lidí, zvířátek a předmětů, pomůžeme jim. Připravte si pracovní sešit a červenou, modrou a zelenou pastelku. (STR. 43 A 96 - PRACUJTE PODLE NÁVODU.)
Skřítkové Podzimníčci často hrají hry s lístečky, kamínky, kousky větviček. Takovým hrám říkají tajemně SUDOKU. Podobné najdete v pracovním sešitě. (STR. 54 - PRACUJTE PODLE NÁVODU. PODOBNÉ JSME JIŽ SPOLEČNĚ LUŠTILI.)
Jakpak se Vám skřítkovský příběh líbil? Doufám, že si úkoly užíváte stejně, jako PODZIMNÍČCI. Poslední úkol bude ten nejkrásnější. VYTVOŘTE SVÉHO LISTOVÉHO SKŘÍTKA. TOHO MÉHO MÁTE O KOUSEK VÝŠE. MŮŽETE POUŽÍT VYLISOVANÉ LISTY NEBO JEJICH OTISKY... PASTELKY, FIXY - CO SE VÁM BUDE LÍBIT A HODIT. FOTKU SKŘÍTKA MI POŠLETE.
DĚKUJI A TĚŠÍM SE NA SKŘÍTKOVSKOU VÝSTAVKU ♥.
Mějte se krásně, hodně zdraví a radostných úsměvů na tvářích, TB
Říjen - Podzim čaruje barvami
Týden od 26. do 30. 10. 2020:
V tomto týdnu jsou pro všechny žáky školy vyhlášeny MŠMT dny volna (prodloužené podzimní prázdniny).
ZÁBAVNÉ MINIÚKOLY PRO DOMÁCÍ PRÁCI:
Pokud děti mají zájem, mohou v pracovním sešitě tvořit do stránky 19.
Děkuji Vám za spolupráci, přeji krásné dny, hodně zdraví. Těším se na Vás, TB
Týden od 19. do 23. 10. 2020:
DOMÁCÍ PRÁCE DĚTÍ
Vážení rodiče, milé děti, začínáme nový podzimní týden. Děkuji Vám za krásné fotky, které si zatím můžete prohlédnout na foto výstavce nahoře, jakmile od Vás začnu dostávat fotky nové práce, přemístím je k týdnu, kdy vznikaly. Dáme se tedy do nové práce, kterou nás bude provázet i nadále podzim a skřítek Listáček.
ZÁBAVNÉ MINIÚKOLY PRO DOMÁCÍ PRÁCI:
Mrkev a brambora (Eva Kamišová)
Potkala se mrkev s mrkví, pomlouvaly bramboru, že se nechá nosit v pytli po schodech až nahoru.
Posílejte fotečky na výstavku, ať ji máme veselou. Děkuji ♥. Mějte se krásně, hlavně hodně zdraví a pohody. TB
Týden od 12. do 16. 10. 2020:
DOMÁCÍ PRÁCE DĚTÍ
V tomto týdnu jsme navázali na téma týdne minulého. Ovoce vystřídala zelenina. Děti si rozšířily svoje znalosti a nakreslily zeleninu, kterou si můžete prohlédnout na fotografii.
Poznáte, jakou zeleninu děti nakreslily?
Hrou na rytmické nástroje si děti rozvíjely smysl pro rytmus a sluchovou paměť.
Pohádka o veliké řepě (Klikni zde ♥)
ZÁBAVNÉ MINIÚKOLY PRO DOMÁCÍ PRÁCI:
Děkuji Vám za spolupráci a přeji pevné zdraví, TB
Týden od 5. do 9. 10. 2020:
Podzim nám v tomto týdnu přinesl jablíčka. Děti se učily kreslit tak, aby se překrývaly barvy pastelů a vznikla tak sametově hladká jablka. Představte si, že se do nich nastěhovali červíci. Děti si procvičily šikovné prstíky, stříhání, skládání, lepení. Červíci na Vás koukají zde, ale i na nástěnce PT v šatně. Dále jsme skládali ovoce do velkých sklenic. Sklenice jsme vymyli a ovoce jsme do nich narovnali. Zatím jsme je nezavařili, to uděláme v příštím týdnu. O ovoci a zelenině jsme si pak povídali. Některé jsme i ochutnali.
V pracovním sešitě jsme pracovali s pohádkou ČÁP A LIŠKA. Prvně si děti pohádku poslechly, pak jsme si ji společně podle obrázků převyprávěli. Líbilo se nám, jak čáp vyzrál nad vychytralou liškou. Pohádkové obrázky si pak děti vykreslily. Zamýšleli jsme se nad tím, proč čápi hnízdí na komínech, proč odlétají na zimu do teplých krajin, čím se živí, a jak krmí svá mláďata.
Na ozvučná dřívka a chřastící vajíčka děti zahrály rytmus svých jmen, názvů ovoce a podzimních měsíců a vyzkoušely si, jak se tvoří ozvěna.
Každým dnem nás provázely jazykové, pohybové a relaxační chvilky.
Týden od 29. 9. do 2. 10. 2020:
Naše práce byla i nadále inspirována podzimem. Tentokrát jsme se věnovali bramborám a taky zvířátkům, která v zimě ani bramborami nepohrdnou - myškám. Ve výtvarných a pracovních činnostech děti vyrobily papírové pytle, do kterých uskladnily brambory (otisky bramborovými tiskátky). Než jsme stačili pytle zavázet, nastěhovaly se nám do nich myšky a myšáci a tančili tam své myší tanečky. My jsme se jeden takový také naučili. Udělali jsme si ve třídě nahrávací studio a nazpívali jsme vám písničku Tancovali myšák s myškou, na kterou tančíme a hrajeme na rytmické nástroje.
Tancovali myšák s myškou
ve stodole na mlátku.
Myška měla díru v sukni
a pan myšák v kabátku.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Zpěv dětí Tancovali myšák s myškou (KLIK sem ♥)
Kutálí se ze dvora
velikánská brambora.
Neviděla - neslyšela,
že na ni padá závora.
Kam padáš ty závoro?
Na tebe, ty bramboro.
Kdyby tudy projel vlak,
byl by z tebe bramborák.
Září - Pojďte s námi, kamarádi
Týden od 21. do 25. 9. 2020:
V tomto týdnu jsme se seznamovali s podzimními přírodninami a vyráběli jsme z plodů stromů a keřů. Zvířátka a kukuřičná strašidýlka ozdobila šatnu přípravné třídy. Geometrické tvary si děti opakovaly i při hrách na magnetických tabulkách. Moc se nám líbilo v tělocvičně. Cvičení a zejména hry "Na křižovatku", kterou řidiči zvládli bez jediné nehody a "Zlobivá píšťalka", podle které děti běhaly tak, jak píšťalka pískala. V hudebních činnostech se děti na učily písničku Ježčí matička. Při zpívání jsme bubnovali na papírové "bubínky". Každý den se činnostmi prolínaly pohybové, jazykové a hudební chvilky. Děti si pohrály, kreslily, stříhaly, lepily... zkrátka jsme měli krásný týden. Ve čtvrtek se u nás ve třídě konalo setkání "Pohoda na-doma", kterým nás provedla paní masérka Anna Kalná. Děkuji paní lektorce i všech rodičům a dětem, které se zúčastnily, za vytvoření milé tvořivé atmosféry. Fotografie najdete výše na foto nástěnce.
Ježčí matička
Kdo to, kdo to, dupe v lese?
Je to ježek, nebojte se!
Na zádech má jablíčka, je to ježčí matička,
hledá v lese svá ježčátka...
Týden od 14. do 18. 9. 2020:
V tomto týdnu jsme pokračovali v "JEŘABINKOVÁNÍ" a v pohádce "BOUDO, BUDKO". Děti pracovaly s barvičkami a štětcem, zapouštěly do vlhkého podkladu, pak otiskovaly temperou jeřabinky, tuží dokreslovaly jeřabinám větvičky a nakonec štětem tupovaly zelené lístky. Výsledky práce i s jejich autory vidíte na fotografii.
Děti se také seznámily se školní tělocvičnou. Prohlédli jsme si nářadí a náčiní, které v tělocvičně máme a společně jsme si popovídali, co v tělocvičně smíme a naopak nesmíme dělat. A abychom se pořádně proběhli, vysvětlili jsme si pravidla hry "NA BAREVNÉ KYTIČKY" a hru si zahráli. Od příštího týdne budeme chodit do tělocvičny dvakrát týdně a děti se budou převlékat do cvičebních úborů.
Hlavičky, oči, uši, pusinky a ručky jsme také nenechali lenošit: pracovali jsme v pracovních sešitech, zpívali, říkali básničky spojené s pohybem, zopakovali jsme si barvy a geometrické tvary. Hráli jsme si s míčem a naučili se novou hru na procvičování jmen "HALÓ, HALÓ". Povídali jsme si o podzimu a pozorovali každý den, jak se kaštánek probouzí a klube ze své postýlky... no a také jsme si hodně hráli ♥.
Děkuji za spolupráci a přeji krásný víkend, TB
Týden od 7. do 11. 9. 2020:
V tomto týdnu nás provázela pohádka BOUDO, BUDKO. Děti si pohádku poslechly, podle obrázků jsme si ji společně převyprávěli, a pak jsme v pracovních sešitech podle návodu kreslili, stříhali a lepili zvířátka. Kdo chtěl, stal se na chvilku hercem, a pohádku jsme si opakovaně zahráli. Herce i diváky musím moc pochválit ♥.
Protože v přírodě červenají jeřabinky, vyšli jsme na procházku a nanosili si je do školy (1. domácí úkol - mnohé děti mají v žákovské knížce jeřabinkovou pochvalu). Při pracovních a grafomotorických činnostech jsme si z nich navlékli dlouhou šňůru jeřabinových korálků a navázali svazečky, které máme pověšené na sítích v šatně PT.
Všem děkuji za spolupráci a přeji krásný víkend ♥, TB
Týden od 1. do 4. 9. 2020:
Tak nám začal nový školní rok. Všichni jsme se sešli v přípravné třídě. Děti přišla přivítat naše paní zástupkyně ředitele Helena Uhlířová s paní primátorkou Karolínou Koubovou. Vyslechli jsme si milá slova a děti dostaly krásné dárečky. Celé dopoledne nám z nebe padalo dešťové štěstí, a tak bylo rozhodnuto, jakou písničku si zazpíváme. V pátek jsme "navštívili nahrávací studio" a písničku Vám, díky tomu, sem ukládáme.
Voda nás provázela i výtvarnými a pracovními činnostmi. Výtvory dětí si můžete prohlédnout v šatně přípravné třídy. Děti se dále seznamovaly s pravidly chování ve třídě, ve škole, školní jídelně. Navzájem jsme se seznamovali a učili se znát jména druhých.
Děti se naučily pohybovou hru s uvolňovacími cviky "Padá, padá, deštíček".
Padá, padá deštíček, na kulatý deštníček.
Kdo je pod tím deštníčkem?
To jsem já, panenka, točí se mi sukénka.
Pospíchám k sluníčku,
osušit si sukničku.
Prší, prší, stále více, na kohouta, na slepice,
utíkají ve spěchu - honem, honem, pod střechu!
Zpěv dětí "Prší, prší" (KLIK SEM ♥)
Voda nás provázela i výtvarnými a pracovními činnostmi. Výtvory dětí si můžete prohlédnout v šatně přípravné třídy. Děti se dále seznamovaly s pravidly chování ve třídě, ve škole, školní jídelně. Navzájem jsme se seznamovali a učili se znát jména druhých.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
TŘÍDNÍ ZPRAVODAJ ŠR 2019/2020
Červen - Cestování za slunečním paprskem
V závěrečném týdnu letošního školního roku nás bude činnostmi provázet skřítek BARVIČKA.
Jaké budou jeho zábavné úkoly? No přece BAREVNÉ...
Zahraj si hru "Čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku?"
Pracuj v pracovním sešitě:
Dokresli ovečce barevné kudrliny (PS str. 127). Vytleskej slova: za - jíc, za - jí - ček, žel - va, žel - vič - ka... (PS str. 124). Vybarvi obrázky slov, jejichž názvy začínají na Z a Ž (PS str. 121, 122).
Nakresli svůj portrét ♥. Z vašich portrétů si sestavíme závěrečné TABLO.
Mějte se krásně ♥. Užijte si o prázdninách procházek, sluníčka, koupání, stanování - zkrátka všeho. Dávejte na sebe pozor. V září se na vás těšíme, i když už budete chodit do 1. třídy. Doufáme, že se vám bude hezky dařit, a že se za námi přijdete taky podívat ♥. Rodičům děkujeme za spolupráci a přejeme hodně zdraví, štěstí a sil ♥.
Táňa Brhlíková a Gabča Bartáková
Jak jsme minulý týden zpívali? Poslechněte si (Klikni zde ♥)
Vážení rodiče, milé děti.
Začínáme předposlední týden letošního školního roku. Ve třídě jsme od 25. 5. s prvňáčky a jsme moc rádi, že můžeme společně pracovat. Některé z činností děláme společně, jiné odděleně. A co nás čeká v tomto týdnu?
Zábavnými úkoly nás bude provázet Sněhurka se svými kamarády trpaslíky.
Hej-hou, hej-hou, hej-hou,
trpaslíci jdou,
a zpíváme si vesele,
hej-hou, hej-hou.
Hej-hou, hej-hou, hej-hou,
když máme starost zlou,
vždy vrásky z čel nám vymaže,
hej-hou, hej-hou.
Přeji Vám krásné dny, TB
Milé děti, vážení rodiče. Máme tu již druhý červnový týden. Také vás ráno budí zpěv ptáčků? když se dobře zaposloucháte, uslyšíte celý ptačí orchestr - skřivani, špačkové, kosi... Znáte názvy dalších ptáků, které můžete slyšet ve městě i na vesnici?
Všichni slýcháme od dětí otázku: "A proč"? Jaké odpovědi se dočkaly děti v písničce PROČ KOPŘIVA PÁLÍ, se za chvilku dozvíte. Aby se vám písnička lépe zpívala, zahráli jsme si ve třídě na nahrávací studio a písničku vám nazpívali ♥.
Proč?
Proč kopřiva pálí? Proč se lenoch válí?
Proč? Proč? Proč? Pro slepičí kvoč!
Proč jsou v sýru díry? Proč maj´ raci kníry?
Proč? Proč? Proč? Pro slepičí kvoč!
Proč má zebra proužky? Proč má škola zkoušky?
Mějte se krásně, těším se na Vaše obrázky ♥. TB
Vážení rodiče, milé děti, další týden naší společné práce začínáme Mezinárodním dnem dětí ♥. Přeji Vám všem hodně zdraví, štěstí, lásky a společné radosti ♥.
Ilustrační kresba na téma:
Jak jsme prožili Mezinárodní den dětí ♥
Minulý týden jsme pomáhali posbírat princezniny korále a postavit královský hrad. V tomto týdnu v pohádkách zůstaneme a bude nás provázet ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA. Pohádku o zakleté princezně Růžence, která po píchnutí do prstu o vřetánko usne a s ní i celé království, jistě znáte a nebo ne?
Zábavné úkoly pro tento týden:
Princeznička na bále,
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš namále!
Přines nám ty korále!
Honzík běžel za hory,
nakopal tam brambory.
Vysypal je před krále,
tu máte ty korále!
Větší už tam neměli,
ty už snědli v neděli.
Můžete vypracovat i str. 107 - 108 v ZÚ.
Děkuji Vám všem za spolupráci a přeji Vám hodně zábavy při plnění úkolů. Těším se na fotografie, ze kterých Vám opět vytvořím týdenní foto výstavku.
Mějte se krásně, hodně zdraví, TB
Květen - Tajemná říše květů (Kvítečkov)
Vážení rodiče, milé děti, máme tu poslední květnový týden. Ode dneška jsme zase ve škole. Děti z přípravné třídy podpořilo ještě několik prvňáčků a musím říct, že jsme dnes prožili pěkný první společný den. Seznámili jsme se navzájem a povídali si o tom, co jsme všechno za tu dobu, co jsme měli zavřenou školu, prožili. Dali jsme se ale také do učení - prvňáčci nám přečetli pohádku o chytrém šídlu a spočítali bez chyby příklady, které jim paní učitelka zadala ještě jako domácí přípravu... Přípravňáčci se dali do práce v pracovních sešitech... Něco z toho, co jsme dělali a dělat ještě budeme, mám teď i pro vás. (Pokud někdo ještě doma nemá pracovní sešit, nic se neděje. Šňůru korálků i hrad může nakreslit na čistý papír.)
Zábavné úkoly pro tento týden:
Korálky navlékejte pěkně podle návodu - červený kruh, žlutý čtverec a modrý trojúhelník a stále dokola, dokud nenavléknete úplně všechny ♥...
Navlékáme korálky - PS str. 101
Hrad - PS str. 100
Možno vypracovat ještě stránku 98.
Princeznička na bále,
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš namále!
Přines nám ty korále!
Honzík běžel za hory,
nakopal tam brambory.
Vysypal je před krále,
tu máte ty korále!
Větší už tam neměli,
ty už snědli v neděli.
Prší, prší, stále více na kohouta na slepice.
Utíkají ve spěchu – honem, honem pod střechu.
Utíkají ve spěchu – honem, honem pod střechu. Zpívej s námi (Klikni ♥)
Mějte se krásně, těším se na Vaše obrázky ♥. TB
Vážení rodiče, milé děti.
Nad zábavnými miniúkoly tu společně trávíme už devátý týden. Od 25. května některé děti nastoupí do školy, kde se uvidíme osobně, a ostatní budou touto formou pokračovat i nadále ♥. Tentokrát si dáme úkoly maličko opakovací.... Ve 4. týdnu jste se naučili 1. sloku písničky Tancovali myšák s myškou a teď se naučíme společně sloku druhou. Ve 2. týdnu bylo jedním z úkolů vytvoření "POJMOVÉ MAPY" na téma JARO. Teď nás čeká aktuální téma RODINA. Hurá na zábavné úkoly!
Tancovali myšák s myškou
ve stodole na mlátku.
Myška měla díru v sukni
a pan myšák v kabátku.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Tancovali myšák s myškou - 2. sloka (Klikni zde ♥)
Tancovali myšák s myškou,
moc se jim to líbilo.
Tancovali tak vesele,
až se kolem prášilo.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Hop! Hej! Dokola - až se třásla stodola.
Tancovali myšák s myškou - celá písnička (Klikni zde ♥)
Děkuji Vám všem za spolupráci a přeji Vám hodně zábavy při plnění "opakovacích úkolů". Těším se na fotografie, ze kterých Vám opět vytvořím týdenní foto výstavku.
Mějte se krásně, hodně zdraví, TB
Na konci minulého týdne jsme oslavili již 75. výročí konce 2. světové války. Moje babička s dědou mi o té smutné době vyprávěli a nebylo to nic veselého. Doufám, že již nikdy nebudeme muset něco podobného zažít. Děkuji všem, kteří nám všem mír přinesli.
Vážení rodiče, milé děti.
Každý člověk potřebuje ke svému životu tři věrné průvodce: Z = ZDRAVÍ, Š = ŠTĚSTÍ, L = LÁSKU. V tomto týdnu budou mít naše zábavné úkoly symbol ČTYŘLÍSTKU - symbolu štěstí. Doufám, že Vás budou bavit ♥.
Štěstí z jetele
Čtyři lístky jetelíčku -
hodně štěstí pro holčičku.
Deset lístků sedmikrásky -
pro chlapečky hodně lásky.
A dvě křídla motýlí -
ta to všechno posílí.
Taťána Brhlíková
Letěl brouček na palouček,
vyhlédl si kytičku.
Posadil se na lísteček,
zazpíval nám písničku.
Děkuji Vám všem za spolupráci a přeji Vám hodně zábavy při plnění "úkolů pro štěstí". Těším se na fotografie, ze kterých Vám opět vytvořím týdenní foto výstavku.
Mějte se krásně, hodně zdraví, TB
Duben se nám převrátil do května, snad nejkrásnějšího měsíce v roce ♥. Zlo je s "čarodějnicemi" spáleno a my se můžeme dát do dalších zábavných úkolů. Pro každého z nás je důležitá blízkost milovaných a milujících lidí. Nejblíže nám bývá naše RODINA. Někdy je rodina úplně maličká a jindy má hodně členů.
Pět kamarádů
Z dlaně roste prstů pět.
Seznamte se s nimi hned:
Největší je prostředníček.
Rád se zdobí prsteníček.
Ukazovák vždy se vztyčí,
když na tebe někdo křičí.
Holčička i chlapeček
mají silný paleček.
Malíček je malinkatý,
I když je to malík táty.
Milé ženy ♥, přeji Vám hodně lásky a štěstí uprostřed svých rodin.
Vám všem děkuji za spolupráci, za krásné fotky, které mi posíláte. Doufám, že aktuální zábavné úkoly budou celé vaše rodiny bavit. Mějte se krásně, TB.
Duben - Duhová houpačka
Začínáme 6. týden "domácího učení" a zábavných miniúkolů ♥. Za vyrobená sluníčka děti chválím a Vám, milí rodiče (prarodiče), děkuji za zasílání fotografií. Protože se blíží ČARODĚJNICE, připravila jsem pro Vás tentokrát úkoly čarodějnické. Přeji Vám jejich veselé plnění.
Dokážeš spočítat z kolika písmen se skládá?
Vymysli 5 věcí, které podle tebe patří k čarodějnici.
Nakresli je okolo napsaného slova.
Nakonec si práci podepiš.
A já se těším na foto, děkuji ♥.
Ježibaba s ježibabou
Na kopečku za Jihlavou ježibaba s ježibabou
radily se radily, jak by nejvíc řádily.
Čáry, máry, basta, fidly, košťátko nás ponese,
poletíme jako vítr, bojte se nás, bojte se.
Ježidědek vstal ze židle, že poletí, vzal si vidle,
jenže vidle neletí, proto sláva koštěti.
Čáry, máry, basta, fidly, košťátko nás ponese,
poletíme jako vítr, bojte se nás, bojte se.
Přeji Vám radostné plnění úkolů a pohodové prožití "čarodějnic".
Těším se na Vás, TB
A máme zde další týden. Všechny Vás zdravím, děti chválím za práci a Vám, milí rodiče, děkuji za fotky. Zábavné úkoly jsem připravila na téma SLUNÍČKO. Doufám, že si jejich plnění vesele užijete ♥. A jaké jsou?
Padá, padá deštíček, na kulatý deštníček.
Kdo je pod tím deštníčkem?
To jsem já, panenka, točí se mi sukénka.
Pospíchám k sluníčku,
osušit si sukničku.
VOZILO SE NA JAŘE
Vozilo se na jaře – tralalalalá,
slunce v zlatém kočáře – tralalalalá.
Tralá – tralá – tralalalalá. Tralá – tralá – tralalalalá.
Kampak jedeš, sluníčko? Tralalalalá.
Za tři hory Ančičko, tralalalalá.
Tralá – tralá – tralalalalá. Tralá – tralá – tralalalalá.
Přivezu ti zlatý klíč – tralalalalá,
Jmenuje se petrklíč – tralalalalá.
Tralá – tralá – tralalalalá. Tralá – tralá – tralalalalá.
Postup práce:
1) Na papír obkresli velký kruh.
2) Doprostřed velkého obkresli malý kruh.
3) Nakresli paprsky mezi kruhy.
4) Sluníčko vybarvi žlutě.
5) Nakresli sluníčku obličej.
6) Vystřihni okolo vnějšího kruhu.
7) Rozstřihni paprsky k obličeji sluníčka.
8) Paprsky skládej jako "harmoniku".
Máš hotové sluníčko? Pak si ho můžeš pověsit na okno nebo zezadu přilep kolíček nebo magnet...
Já jsem si sluníčkem vyzdobila stůl...
Přeji Vám radostné plnění našich malých úkolů. Děkuji za spolupráci ♥ a těším se na fotky práce dětí. TB
Vážení rodiče, milé děti, díky Vaší práci máme veselou "zajíčkovou výstavku" ♥. Právě prožíváme VELIKONOCE a k jejím symbolům patří kraslice. A jaké vás čekají zábavné úkoly?
V nůši malý zajíček nesl kopu vajíček.
Potkala ho včela, jedno po něm chtěla.
Dávala mu za to pampeliščí zlato.
Přidávala hned jabloňový med.
Zajíci se zdálo, že je to moc málo.
Vajíčka si vzal a šel zase dál.
Přeji Vám radostné plnění našich malých úkolů. Děkuji za spolupráci ♥ a těším se na fotky práce dětí. TB
Tancovali myšák s myškou
ve stodole na mlátku.
Myška měla díru v sukni
a pan myšák v kabátku.
Hop! Hej! Dokola - až se třese stodola.
Hop! Hej! Dokola - až se třese stodola.
A tady si zazpívejte se mnou ♥ Tancovali myšák s myškou
Co budeš potřebovat?
Ruličku (od toaletního papíru),
papír, pastelky, fixy, nůžky a lepidlo...
Šikovné ručičky a chuť se pustit do práce ♥.
Popros rodiče (babičku s dědou, tetu, bratra...), ať tvého zajíce vyfotí. Uděláme tu vašim ušákům výstavku.
Na procházce s Miyou jsem dnes v naší ulici potkala tyto krasavce. Očekávají netrpělivě Velikonoce ♥.
Přeji hodně společné zábavy při plnění úkolů. Na Vaše dotazy ráda odpovím přes telefon či e-mail brhlikova@zskol.ji.cz
Březen - Travička zelená
Přeji vám krásné společné chvíle při plnění našich zábavných úkolů ♥ a hlavně hodně zdraví Vám všem. Posílejte fotečky, ať máme hezkou výstavku ♥, Vaše TB
___________________________________________________________________________________________________
Trénujeme správné držení tužky.
Vezmi palec - ukazovák, zob, zob a máš zobák.
Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.
Jak na to? (Ukázka na jiné téma)
Vymysli slova a popros doma o napsání hůlkovým písmem.
Opiš pečlivě slova na řádek pod (jde o cviční ručičky, ne o čtení).
Podepiš se ♥.
Můžeš dokreslit malý obrázek.
Prosím o zaslání fota. Děkuji Vám.
2. sloka
Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená, to je moje peřina.
Když se z jara začne pučit,
nechci já se doma mučit.
Travička zelená, to je moje peřina.
Přeji vám krásné společné chvíle a hodně zdraví. Posílejte fotečky, ať máme hezkou výstavku ♥, Vaše TB
____________________________________________________________________________________________
Děkuji Vám za spolupráci, přeji všem hodně pevného zdraví a brzy se těším na děti, TB
_______________________________________________________________________________________________________
Děti vyrobily maminkám ve školní družině krásná přáníčka v květináči.
ROZVÍJENÍ JEMNÉ MOTORIKY, OBRATNOSTI PRSTŮ
ROZVÍJENÍ DOVEDNOSTÍ PRÁCE S NŮŽKAMI, LEPIDLEM
DODRŽOVÁNÍ PRACOVNÍHO POSTUPU
DODRŽOVÁNÍ HYGIENICKÝCH PRAVIDEL PŘI PRÁCI
PĚSTOVÁNÍ VYTRVALOSTI
Únor - Zimní snění
Ve středu 19. února se děti vypravily do ZOO na výukový program Putování skřítka Lesníčka. V centru PodpoVRCH se dozvěděly nové věci o lese - stromech a jejich plodech, zvířatech a jejich mláďatech, sestavovaly lesní mapy z přírodnin. Pohladit si také mohly malého ježečka, který v ZOO zimuje, protože je maličký na to, aby zimu přežil v přírodě. Pro děti to byl velký zážitek.
12. února uspořádala školní družina pro všechny malé děti
Seznámení s lidovými tradicemi:
Dva mrazíci uličníci
Dva mrazíci uličníci u louže si hráli, louže zmrzla, oba spadli, jen se tomu smáli.
Tralalí - tralalá, jen se tomu smáli.
Dva mrazíci uličníci sněhuláka koulí, srazili se, svalili se, oba mají bouli.
Tralalí - tralalá, oba mají bouli.
Dva mrazíci uličníci o závod se hnali, dětem, které byly venku, tváře zčervenaly.
Tralalí - tralalá, tváře zčervenaly.
Ptala se Zuzana Kuby
Ptala se Zuzana Kuby - Kuby,
jestli má veverka zuby - zuby,
cožpak jsi Zuzano hloupá - hloupá,
kdo se jí na zuby kouká.
Tleskání obouruč střídavě:
Já ne, já ne, to ty, to ty, zouvalas mi včera boty,
já ne, já ne, to ty, to ty, zouvalas mi je.
Zouvalas mi botičky, dávalas mi hubičky,
já ne, já ne, to ty, to ty, zouvalas mi je.
PLAVE KAPR
Plave kapr v kapradí, pranic mu to nevadí.
Líně plave, líně pije, je to kapr z Tramtárie.
BRAMBORA
KUTÁLÍ SE ZE DVORA
VELIKÁNSKÁ BRAMBORA.
NEVIDĚLA, NESLYŠELA,
ŽE NA NI PADÁ ZÁVORA.
KAM PADÁŠ, TY ZÁVORO?
NA TEBE, TY BRAMBORO!
KDYBY TUDY PROJEL VLAK,
BYL BY Z TEBE BRAMBORÁK.
Veverky
Smály se veverky na stromečku, že zajíc sedává na bobečku,
smály se veverky na pařeze, že zajíc na stromek nevyleze.
Ježčí říkadlo
Tiše, tiše ježek spí,
ať ho žádný nevzbudí...
Hudebně - pohybová hra "NA PEŠKA"
Děti posadíme (venku si mohou dřepnout) do kroužku a vybereme dobrovolníka (peška), který chodí okolo kruhu, zatím co ostatní děti mají zavřené oči a říkají říkanku: "Chodí pešek okolo, nekoukej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne, ať je to ten nebo ten, třeba tuhle ten." V tu chvíli pešek někoho plácne po zádech a utíká kolem kruhu. Plácnutý se zvedá a snaží se peška chytit. Pešek se zachrání tím, že doběhne k místu, kde seděl plácnutý a sedne si tam místo něho. Pokud plácnutý nestihne peška chytit, stává se peškem on.
Pohybová hra KOČKA a MYŠ
Děti utvoří kruh, stojí na místě a zvednou ruce do výšky.
Jedno dítě představuje MYŠ a je uvnitř kruhu.
Druhé dítě je KOČKA a je vně kruhu.
Jakmile děti začnou odříkávat říkanku, myš vyběhne, běhá kolem kruhu a kočka ji honí.
V závěru říkanky se myška schová do kruhu, pokud ji kočka nechytila.
Pak se děti vymění a hra pokračuje.
Myško, myško, maličká,
uteč, číhá kočička.
Myška běhá,
chytiti se nedá.
Rychle, myško, utíkej,
do domečku se schovej.
Hudebně - pohybová hra NA MEDVĚDA
Chodí medvěd po zahradě velký huňatý,
ukaž, ukaž, co dovedeš, medvěde chlupatý...
Medvěd cvičí, k tomu bručí, medvíďata cvičit učí -
raz a dva, raz a dva - to je pěkná zábava.
Ptám se, ptám se, pampeliško...
Už si vrabci koupou bříško, už se káča točí,
kde jsi byla pampeliško, od čeho máš oči?
Od slunce, od zlata! Jak jsem se tam zahleděla,
hned jsem byla zlatá celá jako housata.
Pampelišky, povězte mi, podruhé se ptám:
Čím otvírá slunko zemi, kudy pouští jaro k nám?
Žežulky si povídají, že jsou vrátka v jednom háji,
ke vrátkům je zlatý klíč, petr-petr-petrklíč.
Bublina
Roznesla se novina, že přiletěla bublina.
Bublina se nafukuje, letí, letí, poletuje.
Přiletěla nad náš dům, udělala prásk a bum.
Letadlo
Letí, letí letadlo, koho by to napadlo.
Vyletělo mezi mráčky, pozdravilo všechny ptáčky.
Obletělo celý svět, vrátilo se na zem zpět.
Autobus
Chvíli krokem, chvíli skokem, pojedeme autobusem.
Řidič mačká houkačku, řeže každou zatáčku.
To je jízda, lidé drazí. Sem a tam, to s námi hází.
Dopředu a dozadu, všichni v jednu hromadu.
Myška tanečnice
1. Měl jsem myšku tanečnici, tancovala po světnici,
Byla černá a bílá, každému se líbila.
2. Mrška byla odmalička, očka měla jako sklíčka.
A pod krkem mašličku, červenou jak růžičku.
3. Když jsem přišel ze dvorečka, točila se dokolečka.
Dupla tam a dupla sem, mrskla fouskem pod nosem.
Hudebně - pohybová hra "NA PEŠKA"
Děti posadíme (venku si mohou dřepnout) do kroužku a vybereme dobrovolníka (peška), který chodí okolo kruhu, zatím co ostatní děti mají zavřené oči a říkají říkanku: "Chodí pešek okolo, nekoukej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne, ať je to ten nebo ten, třeba tuhle ten." V tu chvíli pešek někoho plácne po zádech a utíká kolem kruhu. Plácnutý se zvedá a snaží se peška chytit. Pešek se zachrání tím, že doběhne k místu, kde seděl plácnutý a sedne si tam místo něho. Pokud plácnutý nestihne peška chytit, stává se peškem on.
Pohybová hra KOČKA a MYŠ
Děti utvoří kruh, stojí na místě a zvednou ruce do výšky.
Jedno dítě představuje MYŠ a je uvnitř kruhu.
Druhé dítě je KOČKA a je vně kruhu.
Jakmile děti začnou odříkávat říkanku, myš vyběhne, běhá kolem kruhu a kočka ji honí.
V závěru říkanky se myška schová do kruhu, pokud ji kočka nechytila.
Pak se děti vymění a hra pokračuje.
Myško, myško, maličká,
uteč, číhá kočička.
Myška běhá,
chytiti se nedá.
Rychle, myško, utíkej,
do domečku se schovej.
Hudebně - pohybová hra NA MEDVĚDA
Chodí medvěd po zahradě velký huňatý,
ukaž, ukaž, co dovedeš, medvěde chlupatý...
Medvěd cvičí, k tomu bručí, medvíďata cvičit učí -
raz a dva, raz a dva - to je pěkná zábava.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥